freemal

قیمت آنلاین :

تـــازه های ایـــــــن موضـــــوع:

آموزش عکاسی : معنی و مفهوم ISO در دوربین های عکاسی

آموزش عکاسی : معنی و مفهوم ISO در دوربین های عکاسی

گرفتن یک عکس خوب بدون اینکه از ISO، کار با آن و تاثیراتش بدانید، خیلی سخت و چالش‌برانگیز خواهد بود. در واقع ISOO یکی از سه ستون عکاسی (دو تای دیگر اپرچر و سرعت شاتر هستند) است. هر عکاسی باید کار با این ویژگی مهم را بداند تا بتواند از…

با جدیدترین متدهای جنگی دنیا آشنا شوید!

با جدیدترین متدهای جنگی دنیا آشنا شوید!

 حمله به استراتژی دشمن؛ این جمله را «سان تزو» نگارنده کتاب «هنر جنگ» یا «هنر رزم» آورده است. به نظر او ویران کننده ترین حمله، حمله به استراتژی دشمن است. کتاب سان تزو سال هاست که در دانشکده های نظامی و علوم استراتژیک و نظامی و امنیتی و عملیاتی تدریس…

هرآنچه درباره موشک های هوا به هوا باید بدانید…

بازار جهانی موشک های هوا به هوا (AAM) یک بازار به شدت رقابتی است، به طوری که برای جنگنده های مختلف نیروی هوایی و نیروی دریایی سراسر جهان، تسلیحات ارائه می دهد.


در حالی که جمهوری خلق چین (RPC) در زمینه توسعه سلاح های نسل جدید جنگ هوایی بسیار فعال است، اما اکثریت جنگنده ها، توانایی هایشان را به مدل های فرعی AAM که در طول جنگ سرد طراحی شده اند، واگذار می کنند. در این مطلب، AAMهای موجود حال حاضر دنیا و همینطور برنامه های منتخب آتی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. همان طور که می دانید کشورهایی چون ایران، ژاپن و تایوان برنامه های توسعه و تولید AAM فعالی در دست دارند.


اما در ایالات متحده، تجارت سیستم های موشکی ریتون مسئولیت تولید تمامی AAM را برعهده گرفته. اگر بخواهید چند نمونه از تولیدات این کمپانی را بدانید، باید گفت که شامل مورد زیر می باشد:


سری موشک های کوتاه برد AIM- 9 Sidewinder، طرحی که تولیدش به اواخر دهه ۱۹۴۰ بر می گردد و سری موشک های AIM- 120 AMRAAM (بر متوسط، پیشرفته و هوا به هوا).

 

 anything-about-missile-air-know


بهتر است بدانید که AIM- 9X که نتیجه برنامه اجرا شده در سال ۱۹۹۷ بود، جایگزین شده است.  مدل AIM- 9L/ M/ RAAM هم با وجود آنکه تعداد بیش از ۲۰۰ هزار فروند آن به تولید رسیده وی هنوز سفارش ساخت آن از سوی مشتریان جدید ارائه می شود. جمهوری چک، مصر و پاکستان در طول دهه اخیر از جمله این مشتریان بوده اند.


عراق در سپتامبر ۲۰۱۰ متقاضی ۲۰۰ فروند موشک AIM 9L- M شد. این در حالیست که در دسامبر ۲۰۱۱ هم درخواست مشابه آن را مطرح کرد، کمپانی ریتون به منظور فراهم نمودن موشک های مدرن AIM- 9L/ M/ همکاری اش را در مارس ۲۰۰۴ با کمپانی Diehl Defence آلمان آغاز کرد تا بر این اساس یک سرمایه گذاری مشترک کاملا یکسان را بنا نهند. هدف این سرمایه گذاری هم تهیه موشک برای مشتریانی چون امارات متحده عربی بود. ناگفته نماند که سری موشک های AIM- 9 هم کماکان کاربردهای جدیدی می یابند.


AIM- 9X نمایانگر نسل پنجم موشک و درواقع نتیجه برنامه مشترک نیروی هوایی و نیروی دریایی ایالات متحده است که از سوی فرماندهی سابق سیستم های هوایی نیروی دریایی (NAVAIR) مدیریت شده است.


در ژوئنی ۲۰۱۳، تعداد ۵ هزار فروند از این موشک تحویل داده شده و نیروی دریایی و نیروی هوایی ایالات متحده قصد دارند به ترتیب به تعداد ۴۹۳۷ و ۵۰۹۷ فروند آن دست یابند. تاریخ دقیق تحویل این تعداد تاکنون مشخص نشده است. اولین کاربرد و آرایش AIM- 9X به اواخر سال ۲۰۰۳ بر می گردد، ضمن آنکه اولین قرارداد تولید آن که در نوامبر ۲۰۰۴ منعقد شد، ۱۵۸ میلیون دلار ارزش داشت و ۴۴۳ موشک را در بر می گرفت.


قراردادهای تولیدی اخیر شامل Lot 9 که در ژوئن ۲۰۱۰ بسته شد و ۱۱۶٫۸  میلیون دلار قیمت داشت تا براساس آن ۲۱۲ فروند موشک AIM- 9X Block- I برای نیروی هوایی ایالات متحده و ۵۵ فروند برای جمهوری کره به علاوه صد گلوله آموزشی به تولید برسد. قرارداد Lot 10 اما که ۸٫۶۱ میلیون دلار ارزش داشت، تولید ۶۰ فروند موشک AIM- 9X Block- II را شامل می شد.


Lot 11 با ارزش ۶۱٫۸ میلیون دلار، تولید ۱۱۵ فروند موشک AIM- 9X Block- III را در بر می گرفت اقدامات مربوط به بهبود و اصلاح AIM- 9X کماکان ادامه می یابد؛ قرارداد توسعه و تحقیق به ارزش ۴۴۴ میلون دلاری کمپانی ریتون موید همین مطلب است. نهاد قرارداد عبارتند از: ایجاد اصلاحات در محرک های کنترل موشک، مهمات پیشرفته و غیرحساس، توسعه سخت افزار و نرم افزار عملیاتی.

 

 anything-about-missile-air-know


برنامه AIM- 120 AMRAAM به صورت یک مطالعه مشترک بین دو نیروی هوایی و نیوری دریایی ایالات متحده در سال ۱۹۷۵ به اجرا درآمد. این سلاح BVR رادار فعال در سال ۱۹۹۰ به خدمت نیروی هوایی ایالات متحده درآمد. تولید اولین فروند AIM- 120 A در دسامبر ۱۹۹۴ به اتمام رسید. در همین زمان حدود ۳۵۰۰ فروند موشک فقط به ارتش ایالات متحده عرضه شد.


AIM- 120 C اولین بار در سال ۲۰۰۳ مورد تست واقع شد و با قرارداد Lot 8 وارد مرحله تولید شد. پیشرفت های بعدی به تولید مدل استاندارد AIM- 120 C- 7 منجر گردید که در اکتبر ۲۰۰۵ به آرایش درآمد. در کل می توان گفت که ۳۶ کشور تاکنون به موشک AIM- 120 C/ D دست پیدا کرده اند و تا سال ۲۰۰۵ هم ۱۴ هزار فروند موشک به تولید رسیده است.


ارتش ایالات متحده هر ساله به تعداد ۳۰۰-۲۵۰ فروند موشک دست یافته است. جدیدترین مدل آمریکایی AIM- 120 D نام دارد که به سیستم داخل موقعیت یاب جهانی، پیوند داده پیشرفته و نرم افزار جدید مجهز شده است. این موشک موفق شده در تاریخ آوریل ۲۰۱۵، توانمندی عملیاتی اولیه اش را با نیروی دریایی ایالات متحده بدست آورد.

برنامه های اروپایی


کمپانی بزرگ MBDA مسئولیت انواع AAMهای کوتاه برد تا بسیار دوربرد را برعهده گرفته است. برنامه موشک پیشرفته و هوا به هوای کوتاه برد (ASRAAM) که در سال ۱۹۸۰ راه اندازی شد، در اصل با هدف توسعه موشک های فرانسه، آلمان و بریتانیا و تولید مشترک با ایالات متحده اجرایی شد.


اما فرانسه، آلمان و سپس ایالات متحده برنامه را ترک کردند و هوافضای انگلستان (که هم اکنون سیستم های BAE است) به پیمانکار اصلی ASRAAM در سال ۱۹۸۸ تبدیل شد. این در صورتیست که در حال حاضر برنامه توسط MBDA هدایت می شود.


تاکنون سه کشور متقاضی ASRAAM شده اند: دولت بریتانیا در سال ۱۹۹۲، از یک قرارداد تولید خبر داد و نیروی هوایی سلطنتی (RAF) هم در اواخر سال ۲۰۰۲ عملیاتی شدن موشک را اعلام کرد. استرالیا در نوامبر ۱۹۹۸، ASRAAM را انتخاب نمود و در سپتامبر ۲۰۰۴ از قابلیت عملیاتی اولیه آن (IOC) خبر داد.


در ژانویه ۲۰۱۴، کمپانی MBDA، یک قرارداد ۴۱۴٫۵ میلیون دلاری جهت تدارک ۳۸۴ موشک برای هندوستان را امضاء کرد. بریتانیا قصد دارد ASRAAM را تا حداقل سال ۲۰۳۰ به خدمت خود درآورد و حتی این موشک را در هواپیمای شکاری F- 35 B Lightning- II لاکهید مارتین هم بگنجاند. در سپتامبر ۲۰۱۵، بریتانیا با قرارداد ۴۶۲ میلیون دلاری با شرکت MBDA جهت تولید ASRAAMMهای جدید برای نیروی هوایی سلطنتی موافقت کرد.

 

 anything-about-missile-air-know


MBDA MICA (موشک جنگی، رهگیر و دفاع از خود) در سال ۱۹۸۲ به عنوان یک سرمایه گذاری خصوصی از سوی Matra وارد سرویس شد. MBDA در سال ۱۰۰۹، از سوی فرانسه، یونان، قطر، تایوان و امارات متحده عربی، سه هزار سفارش دریافت نمود.


البته فرانسه ۲۰۰۵، ۸۴۰ فروند موشک MICA را سفارش داده بود که از این تعداد، فقط ۲۶۳ فروند تا پایان سال تحویل داده شد. هزارمین فروند MICA در اکتبر ۲۰۱۰ تحویل داده شد. در این زمان، فرانسه تعداد۱۱۰۰ فروند موشک سفارش داده بود.


موشک Meteor کمپانی MBDA با موتور رمجت، بردی فراتر از ۱۶۱٫۹ مایل دریایی (۳۰۰ کیلومتر) را ارائه می دهد، ضمن اینکه از هدایت رادار فعال هم برخوردار است. این برنامه از سوی MBDA هدایت می شود و در حالی که بریتانیا مشتری اصلی آن است ولی کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و سوئد هم به آن دست یافته اند.


در مورد Meteor بهتر است بدانید که بر روی جنگنده JAS- 39 C/D Gripen ساخت Saab متعلق به نیروی هوایی سوئد نصب شده است. هواپیمای شکاری Typhoon یوروفایتر نیروی سلطنتی هم تا پایان سال با این موشک مسلح خواهدشد. پس از آن برای استفاده بر روی هواپیمای شکاری B/C/M Standard F3 کمپانی رافائل و همین طور F- 35B آماده می شود.


کمپانی MBDA هم اکنون با همکاری Mitsubishi Electric بر روی تکنولوژی های آینده مربوط به رادار تجسس هدف کار می کند و در این راه از اطلاعات انتقال یافت از ژاپن بهره می گیرد. در نهایت، پیش بینی می شود این تلاش ها به تولید مدل جدیدی از Meteor منتهی شود تا F- 35B با آن مسلح شود.


دیگر موشک اروپایی IRIS- T نام دارد؛ یک برنامه چند ملیتی که توسط کمپانی Diehl BGT Defence هدایت می شود. این موشک کوتاه برد و پیشرفته به رادار تجسس هدف IIR مجهز شد. آلمان در ژانویه ۲۰۰۳۳، تامین بودجه جهت شروع تولید آن برای نیروی هوایی آلمان را تصویب کرد و قرارداد تولید آن هم در دسامبر ۲۰۰۴ اعطاء گردید. در سال ۲۰۱۱، کلا ۴۰۰۰ فروند موشک به تولید رسید.

 

 anything-about-missile-air-know


IRIS- T به خدمت استرالیا، آلمان، یونان، ایتالیا، نروژ، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد و تایلند درآمده است.

دیگر کمپانی های فعال


تاریخچه و سابقه طولانی اسرائیل در تولید AAM بر همگان آشکار است. تولید این نوع موشک بر عهده سیستم های پیشرفته دفاعی رافائل بوده که هم اکنون هم سلاح های کوتاه برد و هم کلاس  BVR را بازاریابی می کند. AAM نسل چهارم رافائل Python- 4 نام دارند که از سال ۲۰۰۷ جایگزین مدل Python- 3 در ارتش اسراییل شد. Python- 3 در طی سال های ۹۴-۱۹۹۳ وارد سرویس شد.

ارسال نظر در این پست بسته شده است.
با خبر شدن از جدیدترین مطالب سایت کمیاب با عضویت در کانال تلگرام سایت کمیاب